Bc. Aneta STRYJOVÁ, DiS. (roz.Bauerová) diplomovaná dentální hygienistka

ORDINACE:
ALFADENT s.r.o.
Horšovská 390/4
150 00, Praha 5 - Řeporyje
www.alfadent.cz
tel. recepce pro objednávání DH: +420 774 444 902
tel. osobní: +420 602 151 222
hygienistka.aneta@gmail.com

první návštěva (vstupní vyšetření)

Návštěva u naší dentální hygienistky začíná pohovorem s klientem a vyplněním jeho anamnestického dotazníku, kde se zaznamenávají důležité údaje o jeho zdravotním stavu. Anamnéza je pro dentální hygienistku velmi důležitá, protože některá onemocnění přímo souvisí se stavem zubů a dásní (např. cukrovka, onemocnění srdce, léky na epilepsii či ředění krve, astma, infekční onemocnění atd.). Velice důležitou informací pro úvodní vyšetření je, zda-li jste kuřák či nikoliv. 

Následuje vstupním vyšetřením parodontu (závěsný aparát kolem zubů), kdy se pomocí tzv. probingu (sondování) měří hloubka prostoru mezi zubem a dásní speciální kalibrovanou sondou. 

Dále se sledují projevy krvácivosti dásní, které svědčí o probíhajícím zánětu dásní.

Zjišťuje se přítomnost a množství škodlivého bakteriálního povlaku a hodnotí se stav ústní hygieny.

Při vyšetření používáme moderní metody péče o Váš chrup jako je například intraorální kamera, kterou Vám zuby prohlédneme a vyfotíme. Vše si pak můžete v klidu prohlédnout ve zvětšení na obrazovce. O průběhu ošetření a kvalitě poskytovaných služeb máte přehled. Po zhodnocení stavu se vytvoří klientovi na míru hygienický léčebný plán.  

Hygienický léčebný plán může být sestaven s potřebou více než 1 ošetření v závislosti na stavu a stupni onemocnění. Např. v případě parodontózy základní ošetření nestačí, provádí se hloubkové čištění (parodontologická terapie) většinou ve více návštěvách.

Pokračuje samotné profesionální čištění zubů:

Odstraníme zubní kamen ultrazvukem a pečlivě povrchu zubů dočistíme ručními nástroji tzv. Gracyho kyretami a scalery. Využíváme šetrné pneumatické vysokofrekvenční ultrazvukové přístroje.

Následně šetrně zbavíme zuby zubního mikrobiláního povlaku a pigmentací pomocí metody air flow (pískování) s využitím moderního ordinačního pískovače s příslušnými atesty. Zuby také leštíme rotačním kartáčkem a profylaktickou pastou.

Provádíme závěrečnou fluoridaci zubů pro posílení odolnosti skloviny zubů vůči zubnímu kazu.

Nejdůležitější je vaše každodenní domácí péče, proto vždy (v každé, i opakované návštěvě) provádíme instruktáž zubním kartáčkem a použití vhodných mezizubních pomůcek. Správný postup Vám bude nejprve ukáná přímo ve Vašich ústech nebo na zubním modelu a následně si ho vyzkoušíte sami. 

Ošetření trvá individuálně, obvykle 45-60 minut. Na ošetření jednotlivých klientů si necháváme dostatek času, čímž se snažíme předcházet takzvaným „skluzům" a nepříjemnému čekání. Respektujeme Váš čas. 

Po ukončení počáteční hygienické fáze pacient přechází do fáze udržovací. Jedná se o systém pravidelných návštěv (tzv. recall).

Spolupráce klienta, zubního lékaře a dentální hygienistky je pro udržení Vašeho zářivého úsměvu klíčová.