Aneta STRYJOVÁ, DiS. (roz.Bauerová) diplomovaná dentální hygienistka

ALFADENT s.r.o.
Horšovská 390/4
150 00, Praha 5 - Řeporyje

https://www.alfadent.cz/cs
tel. recepce: +420 774 444 902

hygienistka.aneta@gmail.com

Bělení zubů 

Možná jste si už někdy u zrcadla povzdechli: ,,Ach jo, kéž by tak moje zuby byly bělejší!"

Před bělením je nezbytná návštěva dentální hygienistky, která odstraní ze zubů zubní kámen, pigmentace a všechen mikrobiální plak.  Zároveň pacienta naučí, jak o chrup správně pečovat, aby zuby i dásně byly zdravé, což je podmínkou bělení. Bělení zubů je v péči o chrup jen třešnička na dortu.

Bělit zuby znamená dosáhnout dlouhodobě jejich světlejšího odstínu. Zuby již od prořezání do dutiny ústní začínají tmavnout. Přijímají barevné pigmenty z potravin a nápojů. Přidává se k tomu i kouření.

Ale zuby mohou být tmavé již při prořezání. Zuby bývají zbarveny do odstínů žluté, šedé či hnědé barvy. Souvisí to s vývojem tvrdých zubních tkání, v dětství opakovaně nadměrně podávanými antibiotiky, horečnatými stavy, těžká celková onemocnění, úrazy zubů. Změnu barvy způsobí i zvýšený příjem fluoru - fluoróza zubů. Je typická přítomností křídově bílých skvrn na jinak normálně zbarveném zubu. V těžších případech se jedná o skvrny v odstínech hnědé či šedé barvy. 

Principem bělení zubů je, že intenzivní bělící látka (peroxid vodíku nebo karbamid peroxid) proniká povrchem skloviny do zubu a chemicky reaguje usazenými pigmenty. Výsledkem je „odbarvení“ rozložení pigmentů do neviditelného spektra pro lidské oko. Bělení pod dohledem odborníka v zubních ordinacích je bezpečnou metodou, při níž nedochází k poškození zubní skloviny.

Typy bělení zubů: 

  1. Ordinační - spočívá ve vyčištění zubů (Air Flow či profylaktickou pastou ), aplikace ochranné hmoty ( pryskyřice ) na dásně a nanesení intenzivně bělící látky na zuby, která působí většinou 3x 15 min. Pro zvýšení účinku bělící látky můžeme použít speciální lampu se studeným světlem. Celý proces trvá přibližně 90 minut. Tato metoda může být doprovázena vyšší přechodnou citlivostí zubů.
  2. Domácí - jedná se o „pomalý“ šetrný způsob bělení (cca 10-14dní) s bělící látkou o nižší koncentraci. Na začátku v první návštěvě se provedou otisky zubů, na základě kterých jsou v laboratoři zhotoveny modely a na nich vyrobeny individuální nosiče na bělící gel. V druhé návštěvě vám nosiče vyzkoušíme v ústech, vysvětlíme pracovní postup, provedeme instruktáž aplikace gelu a předáme stříkačky s bělícím gelem. Vašim úkolem bude doma nanést gel do nosičů, nosiče přitisknout na vyčištěné zuby a nechat působit stanovenou dobu.

  3. Kombinované - z mého pohledu nejvíce efektivní a stálé, protože spokuje oba tyto postupy.

NAŠE ORDINACE NIKDY NEPOSKYTUJE SAMOTNÉ BĚLÍCÍ GELY BEZ KONTROLY STAVU DUTINY ÚSTNÍ KLIENTA.