Aneta STRYJOVÁ, DiS. (roz.Bauerová) diplomovaná dentální hygienistka

ALFADENT s.r.o.
Horšovská 390/4
150 00, Praha 5 - Řeporyje

https://www.alfadent.cz/cs
tel. recepce: +420 774 444 902

hygienistka.aneta@gmail.com

Ošetření těhotných

Těhotná žena by měla zvlášť důkladně pečovat o své zuby a dásně, protože zdraví její dutiny ústní ovlivňuje zdraví jejího dítěte. Bakteriální infekce v dutině ústní matky souvisí s potratem, předčasným porodem a zpomalením růstu a vývinu plodu. Nedostatečná a nevhodně prováděná hygiena dutiny ústní vede k infekci dásní, což zvyšuje riziko, že škodlivé bakterie proniknou krevním oběhem skrz placentu až k plodu a ovlivní jeho zdraví. Spustí se zánětlivá reakce, která je obranou imunitní reakcí lidského těla, která pro nenarozené dítě představu velkou stresovou zátěž. 

Během těhotenství dochází v těle matky k hormonálním změnám, které zvyšují riziko onemocnění dásní. Během těhotenství se zvyšuje hladina estrogenu a progesteronu, což může vést ke zvýšení počtu škodlivých parodontálních bakterií. Dásně jsou mnohem citlivější na škodlivé metabolity palku. 

Pokud již máte zánět dásní tzv. gingivitidu, v těhotenství se zhorší. Zánětem dásní trpí během těhotenství až 75% žen. Změny na dásních jsou nejvýraznější mezi  druhým a osmým měsícem. Pokud zůstane zánět dásní neléčený, bude postupovat a vznikne závažnější forma onemocnění dásní a závěsného aparátu zubu tzv. parodontitis (parodontitida). Kdy zánět postoupí až na kost a závěsný aparát zubu. Tyto změny jsou už nevratné a dají se profesionální péčí dentální hygienistky pouze zastavit, aby se stav nezhoršoval a pacient nakonec nepřišel o zuby úplně. 

Bakterie zubního plaku prostupují skrz dásně do krevního řečiště a poté jsou transportovány do celého těla. Tedy k mozku, srdci, plodu atd. Zvýšená hormonální aktivita v těhotenství zvyšuje krvácivost dásní a zvyšuje nadměrný růst škodlivých parodontálních bakterií.

Pokud má těhotná žena zkažené zuby, přenáší bakterie zubního kazu na plod a ohrožuje ho tak rizikem vzniku zubního kazu již v ranném dětském věku. Zubní kaz je infekční bakteriální onemocnění. Stačí polibek dítěte, olíznutí lžičky, dudlíku...

Během těhotenství by jste měla 2x navštívit zubního lékaře (vystaví potvrzení do těhotenské průkazky) a 1x dentální hygienistku (bojuje se zánětem dásní, profesionálně očistí zuby, provede instruktáž techniky čištění zubů nejen Vašich, ale i malého miminka, doporučí vhodné pomůcky, které vybere přímo Vám na míru.