Bc. Aneta STRYJOVÁ, DiS. (roz.Bauerová) diplomovaná dentální hygienistka

ORDINACE:
ALFADENT s.r.o.
Horšovská 390/4
150 00, Praha 5 - Řeporyje
www.alfadent.cz
tel. recepce pro objednávání DH: +420 774 444 902
tel. osobní: +420 602 151 222
hygienistka.aneta@gmail.com

Klient se snímatelnou náhradou

Zvykání na novou zubní náhradu je postupný proces a může nějakou dobu trvat. Postupem času si zvyknete a nošení zubní náhrady Vám začne připadat zcela normální. 

Ze začátku zubní náhrada může tlačit, pak je nutné vyhledat lékaře, který zubní náhradu upraví. Vždy mějte zubní náhradu alespoň několik hodin v dutině ústní i přes tlačení a diskomfort, aby lékař po vyjmutí přesně viděl otlačená místa. 

Ze začátku vám může náhrada připadat volnější, ale pokud skousnete a polknete, zubní náhrada přirozeně přilne k dásni a bude držet pevněji. Bude chvíli trvat, než si zvyknete jíst a mluvit se snímatelnou náhradou. Vždy začněte tekutou, kašovitou a měkkou stravou. Jídlo si krájejte na malé kousky, žvýkejte pomalu a rovnoměrně střídejte obě strany. Zkoušejte mluvit před zrcadlem a číst nahlas například noviny. Větší sebejistotu vám dodají fixační krémy.

Je velmi důležité udržovat své zubní náhrady v dokonalé čistotě. I umělé zuby musíte čistit jako vlastní. Náhradu minimálně jednou denně vyjměte z dutiny ústní a důkladně mechanicky očistěte kartáčem (zubním, na ruce nebo speciálním k tomu určeným) a mýdlem. Nepoužívejte zubní pasty, jsou abrazivní a mohou zubní náhradu poškodit. Věnujte pozornost všem detailům náhrady a čistěte ji nejen z venku, ale i zevnitř, kde náhrada dosedá na dáseň. 

Jednou týdně můžete náhradu po mechanické očistě  vložit do kalíšku s dezinfekčním tabletou . Náhradu z roztoku po stanovené době působení vyjměte a důkladně opláchněte pod tekoucí vodou, než náhradu vložíte do dutiny ústní. Nesprávným čištěním zubní náhrady se zvyšuje riziko vzniku onemocnění sliznice dutiny ústní.  

Zubní náhradu vám také mohou vyčistit profesionálně v zubní laboratoři pomocí ultrazvuku. 

Postupem času dochází k opotřebení zubní náhrady, mění se také podmínky sliznice a kostního podkladu v dutině ústní. Zdravotní pojišťovny přispívají na novou zubní náhradu jednou za 3 roky.