Aneta STRYJOVÁ, DiS. (roz.Bauerová) diplomovaná dentální hygienistka

ALFADENT s.r.o.
Horšovská 390/4
150 00, Praha 5 - Řeporyje

https://www.alfadent.cz/cs
tel. recepce: +420 774 444 902

hygienistka.aneta@gmail.com

Ošetření dentálních implantátů

Pro pacienty s implantáty je u nás připravena speciální péče.

Zubní implantát je finančně poměrně nákladná náhrada zubu zavedená zubním lékařem přímo do kosti, na který se zhotoví korunka nebo pro více implantátů fixní můstek. Někdy se mohou implantáty kombinovat i se snímatelnou protetickou náhradou.

Dokonalá ústní hygiena je další zcela zásadní podmínka, bez které nemůže být zajištěna dlouhodobá životnost zubního implantátu. Implantáty je nutné velmi důkladně čistit tak, aby dásně nebyly zanícené a nekrvácely. V opačném případě dochází kolem implantátu k úbytku kosti a tělo může šroub (fixturu) implantátu až vyloučit. Tento proces nazýváme periimplantitida, které u zubů odpovídá parodontitida.

Jestliže „vyviklat zub trvá paradontóze“ (parodontitida) obvykle roky až desetiletí, u implantátu může celý proces ztráty tkání trvat mnohem kratší dobu, řádově měsíce. Implantát se totiž nedokáže bránit tak dobře jako vlastní zub. Proto je důležité každých 6 měsíců navštěvovat zubního lékaře na preventivní prohlídku, jednou za rok si nechat udělat kontrolní rentgen kosti kolem implantátu a pravidelně dle doporučení každých 3-6 měsíců navštívit dentální hygienistku.

 

Pokud si tedy pacient přeje, aby mu implantáty a protetické náhrady bez problémů a co nejdéle sloužily, musí se o ně pečlivě starat a ústní hygienu v žádném případě nepodceňovat.  Ráda Vám vyberu pomůcky na míru k dokonalé péči o Váš zubní implantát a pomůžu s jejich osvojením při práci v ústech.

K interdentálnímu čištění jsou nejvhodnější mezizubní kartáčky s extra měkkými vlákny a s drátkem potaženým plastem, aby nedocházelo k poškození titanového povrchu implantátů. Pro efektivní odstranění plaku z mezizubí je zapotřebí správná velikost mezizubního kartáčku, kterou Vám vybereme.

Další pomůckou pro čištění kolem implantátů je tzv. superfloss, speciální dentální vlákno se zpevněným koncem a ve střední části se zesílenou bavlnkou, která důkladněji vyčistí mezizubní prostor a linii dásně kolem implantátu.

Často od pacientů slýchám, že se bojí, aby implantáty nepoškodili, že jim krvácejí a/nebo ustupují dásně. Obávají se, že mohou kartáčkem tyto náhrady poničit. Správně informovaný pacient naopak ví, že při pečlivé ústní hygieně se právě výše zmíněné problémy neobjeví, dásně budou zdravé a implantáty s fixními náhradami splní svůj požadovaný účel.