Aneta STRYJOVÁ, DiS. (roz.Bauerová) diplomovaná dentální hygienistka

ALFADENT s.r.o.
Horšovská 390/4
150 00, Praha 5 - Řeporyje

https://www.alfadent.cz/cs
tel. recepce: +420 774 444 902

hygienistka.aneta@gmail.com

Ošetření dětí

Dentální hygiena u dětí je základem prevence většiny onemocnění v dutině ústní (zubní kaz, zánět dásní, zápach z úst atd.). Čím dříve se děti naučí správně pečovat o své zoubky, tím lépe. Pokud si již v útlém věku dítě vytvoří správný návyk v péči o dutinu ústní, předejde zbytečným a bolestivým komplikacím. Jistě máte sami v živé paměti nepříjemné zákroky, kdy Vás zubní lékař trápil bolestivým vrtáním, plombováním a trháním zubů.

Nyní máte možnost ochránit své děti před podobnými zkušenostmi.

S domácí ústní hygienou se začíná již při prvním prořezaném zoubku. 

Cílem dentální hygieny je naučit děti správně a pravidelně pečovat o zoubky. Čím dříve si děti začnou zuby čistit, tím je pravděpodobnější, že si tento zvyk osvojí a v pozdějším věku nebudou mít problém s pravidelnou ranní a večerní péčí o chrup. Techniky čištění a pomůcky jsou v podstatě stejné jako u dospělých, ale je potřeba mezi nimi vybírat individuálně podle věku, zručnosti a potřeb dítěte.

Když dítě začne vyžadovat, že si chce zuby čistit samo, doporučuji pořídit zubní kartáčky dva. Jedním si dítě čistí samo. Zde je potřeba ohlídat malé krouživé pohyby – děti často automaticky začnou čistit zoubky vodorovně. Druhý kartáček je pro maminku nebo tatínka, který dít krouživými pohyby dítěti zuby dočistí.

Ani u dětí by se nemělo opomíjet čištění mezizubních prostor. Jakmile se zuby začnou dotýkat, je na čase vyzkoušet easyflosser/flospick, mezizubní kartáček, plastový mezizubní kartáček GUM Soft Picks nebo zubní nit.

Jednosvazkový (solo) kartáček je dalším dobrým pomocníkem na dočišťování špatně dostupných míst (zadní zuby, vnitřní plochy zubů). Díky němu mohou rodiče vyčistit i místa, která jsou pro normální kartáček nedostupná, nebo která děti často zapomínají. Pozornost je nutné věnovat i nově se prořezávajícím stálým zubům.

Zubní plak je normálně téměř neviditelný světlý biofilm, a tak je velmi težké ho dokonale ze všech míst odstranit. Skvělým pomocníkem jak pro dítě, tak pro rodiče, jsou barvící detekční tablety na zubní plak, které po rozkousání, vyplivnutí a vypláchnutí úst vodu obarví všechen plak a špatně vyčištěná místa. Zbarvení se jednoduše odstraní důkladným vyčištění zubním kartáčkem. 

Rodiče by měli dětem pomáhat s čištěním a kontrolovat je přibližně do 12 let věku.